Bu-hu-hu Gaming
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Aici ne intalnim sa radem si sa barfim
 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Shoutbox
Ultimele subiecte
» Un noua grupare de pisici auto-intitulata "labute-roz" tulbura linistea publica
Criogenie aplicata :D I_icon_minitimeScris de nea*Nicu Dum Mai 03, 2015 8:35 pm

» Elder Scrolls 5 - Skywind
Criogenie aplicata :D I_icon_minitimeScris de Cotoi Lun Mar 23, 2015 12:03 pm

» ESO -f2p
Criogenie aplicata :D I_icon_minitimeScris de Cotoi Mier Mar 18, 2015 12:49 pm

Parteneri

 

 Criogenie aplicata :D

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

Criogenie aplicata :D Empty
MesajSubiect: Criogenie aplicata :D   Criogenie aplicata :D I_icon_minitimeMier Apr 25, 2012 12:54 pm

Uluitoarele intamplari de dupa scufundarea Titanicului
Chiar din primele zile, dispariția Titanicului a fost împânzită de mituri și legende. Pe lângă cele tradiționale, la noi au ajuns și versiuni fantastice.

În 1897, cu 15 ani înainte de dispariția Titanicului, a ieșit de sub tipar carte necunoscutului jurnalist pe atunci, Morgan Robertson. Romanul său prezicea moartea unui uriaș transoceanic cu numele "Titan".

Imaginația bogată a jurnalistului s-a dovedit a fi o prorocire de coșmar, care se potrivea cu faptele reale, începând cu numele și echipamentele vasului și terminând cu locul, timpul și cauza catastrofei.

După tragedie, Robertson era considerat "diavol", geniu negru, prevestitorul nenorocirii. Romanul său a fost blestemat, iar autorului i-a fost refuzat dreptul la publicarea cărților. Dar în ziua în care mărețul Titanic își începea călătoria, nimeni nici măcar să se gândească la vreun roman-prorocire. Toți cei care urmau să călătorească pentru prima oară cu vasul-minune se considerau aleși iar rudele și fotografii îi priveau cu invidie de pe mal.

Doar un singur marinar de pe Titanic, printr-o ironie a sorții, avea cu el un exemplar al romanului lui Morgan Robertson. Pe măsura ce înainta în lectură, pe marinar îl cuprindea panica. Le-a povestit colegilor, dar aceștia deja erau cu un zâmbet larg pe buze. Era într-atât de speriat, încât atunci când vasul se afla în portul orașului Southhempton, el a abandonat, și prin asta și-a salvat viața.

De asemenea, în ultima clipă, au refuzat să călătorească încă 55 de oameni. În această listă intra miliardarul John Morgan, deținătorul ambarcațiunii, subit declarat bolnav. A refuzat călălătoria și un mare negustor Wood, a cărui soție a primit o avertizare anonimă "dacă nu vreți să vă pierdeți soțul, atunci faceți tot posibilul ca să-l răzgândiți de la călătorie". Restul care au refuzat au motivat asta prin diferite presimțiri ciudate dar puternice.

Pe 15 aprilie 1972 (la 60 de ani după tragedie) radistul linkorului american "Theodor Roosvelt" primește un semnal SOS. Prin zgomotul din căști răzbătea o voce înghețată care chema ajutor pentru Titanicul ce se scufunda.
Radistul Llyd Dethmer a crezut că a înnebunit. Însă, pentru orice eventualitate, a transmis mesajul la țărm. Cine știe? Poate într-adevăr, cineva are probleme. Răspunsul a fost foarte scurt și calm : "la semnalul SOS nu răspundeți, continuați cursul stabilit". Abia în port căpitanului și întregului echipaj le-a fsot arătat că demult scufundatul Titanic nu avea cum să trimită vreun semnal SOS. Ori radistului i s-a părut, ori cineva a făcut o glumă bună. Însă Dhetmer a găsit straniu faptul că explicațiile au fost oferite de serviciile speciale și nu de conducerea maritimă. Așa că a început cercetările. De la început, din pură curiozitate. Dar s-a adâncit atât de mult încât a ajuns la spitalul cu probleme neuropsihologice. Dar înainte de asta a reușit să "dezgroape" multe lucruri interesante.
Dhetmer a căutat în arhive rapoartele colegilor săi radiști despre același lucru care l-a observat și Lloyd. Anii în care au fost detectate semnale SOS erau 1924, 1930, 1936, 1942. A făcut un tabel șia observat, că fantomele radioefirului apăreau o dată la șase ani.

În 1978 Lloyd aștepta intenționat semnalul. Și a asigurat pe toată lumea că l-a primit. Ce s-a întâmplat în 1984 și 1990 nu se știe. Nu există informații nicăieri. Însă, în 1996, ziarul canadian "Sun" anunță despre un alt semnal SOS primit de vasul canadian " Quebec ".

Unii învățați presupun că "în câmpul întinderii timpului s-a format un semnal-fantomă", și că pe el, cică, îl primesc vasele de atâta timp. Și dacă toate aceste nu sunt minciuni și falsuri, ar trebuie să ne pregătim pentru SOS-ul din 2014.

O altă categorie de savanți sunt hotărâți că SOS-ul a "tăiat" timpul în două. Adică, semnalul putea fi recepționat și în 1906, și în 1900. Dar, din păcate, pe atunci, un radio era ceva nu chiar atât de ieftin și uzual. Popov l-a inventat în 1895.

Însă, cei mai înflăcărați cercetători susțin că și atunci semnalele erau primite, doar că nu de radioaparatură ci de oameni. Mai specificat, de creierele lor. Anume așa s-ar explica profeția lui Morgan Robertson și pesimțirile celor 55 ce-au refuzat călătoria.

Pare un episod de poveste, dar cum altfel de explicat semnalul primit de vasul "Carpatia" și "Olimpic" la ora 23 : 17? Adică, asta ar însemna cu 23 minute mai devreme decât ciocnirea cu mortalul aisberg, care a avut loc la 23 : 40.
Daca pana acum toate descoperirile se reduceau la niste semnale-fantome, destul de "nepalpabile", atunci ceea ce a gasit Carl-Yorgen Huss, capitanul vasului norvegian de pescuit este destul de material.

In ziua de 24 septembrie, 1990, in nordul Atlanticului, la 340 de km sud-vest de Islanda, pescarii norvegieni au gasit o fata, ce ar arata de 29 de ani, tremurand pe un aisberg. Numele ei era Winnie Cowts.

Capitanul Huss a anutat oficialitatile de fata gasita. Aceasta insa afirma ca s-a salvat printr-o minune de la naufragiul Titanicului si ca este foarte ingrijorata pentru soarta celorlalti calatori.

Pentru aceasta femeie timpul s-a oprit in tragica zi de 15 aprilie 1912, zi pe care o traia emotional atat de puternic de parca nici n-ar fi existat acesti 79 de ani!

Pescarii nu puteau accepta asa ceva. Notiunile lor despre timp erau bulversate si mai mult cu cat autoritatile norvegiene se convingeau ca este complet sanatoasa psihic. insa, o tradau doar hainele. Asa ceva purtau femeile "la moda", la inceputul secolului. Winnie era complet uimita si nu trada nicio urma de prefacere. Dar cum este posibil asa ceva?

In cautarea raspunsului, expertii au luat legatura cu oficialitatile maritime britanice. Londra a confirmat ca miss Winnie Cowts din Southempton intr-adevar era pe lista calatorilor si s-a aflat pe vapor.

Lucrul cel mai straniu este ca ea nu arata deoc de 108 ani, ci de 29! "E ceva supranatural", afirmau cei 27 de doctori si invatati ce-au examinat-o. "Se pare ca s-a aflat intr-un fel de conservare a timpului. N-a imbatranit deloc".

Iar aproape peste un an, la 9 august, 1991, vaporul de cercetari norvegian "Larsson Nayper", la 365 km sud-vest de Islanda il pescuieste, dupa toate aparentele, chiar pe capitanul E. John Smith!

Nevatamat, dar cutremurat de cele intamplate. Era imbracat intr-o uniforma excelenta, marca "White Star".

Salvatorii au procedat exact ca in cazul lui Winnie. L-au "predat" pe Smith autoritatilor de la Oslo , care l-au spus la o serie de examinari si teste psihice. Le-a trecut cu brio pe toate. Era perfect sanatos. Atunci cand s-au comparat amprentele din dosarele marinei britanice cu cele ale "reintorsului" a avut loc o foarte mare surpriza. Se potriveau in cele mai mici detalii !

Chiar daca cei doi supravietuitori se simt excelent, autoritatile (nu se stie care) exclud total posibiltatea unui interviu chiar si pana astazi! Toate acestea se fac sub pretextul readaptarii la societate, cei doi inca mai cred ca sunt in 1912.

Peste 3 ani, in 1994 deja, in aproape aceleasi locuri (sud-vest de Islanda, 300-400 km) a fost gasita o fetita de 10 luni, aproape inghetata, dar sanatoasa. De unde s-a luat acest bebelus, care evident ca nu poate sa inoate la o asa distanta de mal? De ce este inca in viata? Copilita plutea pe apa datorita unui colac de salvare apartinand Titanicului.

In cele intamplate e greu de crezut dar totusi cercetatorii acestui caz au gasit in arhive mentionarea necesara despre acest copil.

Majoritatea marinarilor ce trec prin locurile unde a pierit Titanicul sustin ca vad un vas mare scufundandu-se mereu. Unii zic ca este fantoma Titanicului, altii, putin mai luminati - ca in momentul scufundarii uriasul transoceanic ar fi nimerit int
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
iqloose

iqloose


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 26
Lungimea cozii : 313
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 1
Data de inscriere : 21/09/2011

Criogenie aplicata :D Empty
MesajSubiect: Re: Criogenie aplicata :D   Criogenie aplicata :D I_icon_minitimeMier Apr 25, 2012 1:20 pm

ohoo , pfuu, frumos si destul de interesant articolul. Chiar nu stiam de asta, auzisem ceva chestii de intoarceri prin triunghiul bermudelor.. gen piloti, avioane si vapoare..dar nu citisem mai nimic de Titanic. Frumos, se poate continua discutia? Nicu? Lalla? geaba? Very Happy
Sus In jos
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

Criogenie aplicata :D Empty
MesajSubiect: Re: Criogenie aplicata :D   Criogenie aplicata :D I_icon_minitimeMier Apr 25, 2012 1:55 pm

eh, iq, citisem textul lui Cotoi pe un site romanesc acum ceva timp, suna interesant, dar...intotdeauna exista un dar la povestile astea.
Sa ma explic...eu am incredere deplina in Cotoi ca a gasit textul undeva, i s-a parut interesant si cu bune intentii, l-a copiat si aici. Asa fac si eu cind dau peste ceva misto.
Problema e insa ca niciodata nu veti putea verifica informatiile din text, tu ca simplu cititor al ziarului sau al forumului.
Din tot ce e mai sus, doar faza cu cartea publicata inainte de accident poate fi verificata, restul nu. Se prea poate ca autorul cartii sa fie vreun vizionar (ca sa nu zic chiar calator in timp), asa cum au fost considerati la vremea lor daVinci si Jules Verne.

Despre restul textului, numai de bine, uite iti dau un exemplu care sigur o sa te puna pe ginduri, acea miss Winnie Cowts, pasagera pe Titanic care a aparut in 1990 avind 29 de ani in loc de 108 blabla. Da-i cautare pe google dupa numele ei, o sa gasesti mii se pagini, unde apare povestea scrisa de Cotoi, cuvint cu cuvint.
Acum incearca sa cauti numele ei pe google selectind limba engleza. Ai gasit ceva?
Nu? De ce oare? Pai simplu, pentru ca povestea de mai sus apare intr-o carte numita "Enigme pe Terra", scrisa de un roman evident si care n-a fost tradusa in engleza, mai exact restul lumii habar n-au de doamna Winnie Cowts si de reaparitiile ei Smile
Doar romanii au aflat! Minciuna evident.
In cazul asta a fost usor de demontat dar in majoritatea cazurilor n-o sa poti verifica cele citite.
Mai cauta totusi inca o data, imposibil sa nu fie! Ei bine, da, uite, ai gasit ca de fapt o cheama Winnie Coutts in loc de Cowts si a fost salvata de pe Titanic in barca numarul 2, dupa care si-a vazut linistita de viata si a murit in 1960 ca un om normal.
Unde-i senzationalul, unde sint aparitiile? http://www.encyclopedia-titanica.org/titanic-survivor/winnie-coutts.html

Cam asa se intimpla cu toate stirile aparent senzationale...scrie unul o carte sau face un film pe youtube, apoi isi citeaza pe blog propriul film, de acolo se preaia ca link pe diverse site-uri si tu ajungi sa citesti povestea la mina a 14-a si zici "wow, ce de linkuri/dovezi, sigur e adevarata". Ei bine, teapa.
Eu intotdeauna recomand MARE prudenta in citirea stirilor de pe forumurile de conspiratii, 99% din ele sint falsuri grosolane.

Ca sa fiu si mai rautacios...sint atitia oameni care nu cred in Dumnezeu, desi exista ceva dovezi, profeti, oameni respectabili si te astepti ca eu sa cred in povesti scrise pe internet de anonimi? Smile

P.S. no offence Cotoi, apreciez intentiile tale si timpul pierdut, si eu pun linkuri la noi pe forum pe care nu le pot verifica inainte, deci nu lua personal criticile mele.

Sus In jos
iqloose

iqloose


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 26
Lungimea cozii : 313
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 1
Data de inscriere : 21/09/2011

Criogenie aplicata :D Empty
MesajSubiect: Re: Criogenie aplicata :D   Criogenie aplicata :D I_icon_minitimeMier Apr 25, 2012 2:07 pm

Eh, na. Ma cam asteptam la asta, is foarte sceptic cand vine vorba de chestiile astea.. dovezi palpabile si clar, adevarate.. la fel si-n cazul Dumnezeu.. iti pot da mii de presupuneri dar niciuna nu are o dovada clara, palpabila. De aceea am si intrebat si am cerut ceva detalii.. caci, mi se pare interesanta chestia cu criogenie / timp-spatiu.. doar ca na, nu prea-mi permite timpul si starea sa stau sa caut pe forumuri , site-uri etc..
Apoi in cazul Dumnezeu , sa fiu rautacios, ar putea fi un mare scenariu? Gandit frumos si bine pus la punct daar transformat intr-un big big fail? Adica.. analizeaza putin cele 10 porunci, ma rog, nu toate.. si gandeste-te daca fiecare om le-ar fi aplicat in viata de zi cu zi, ar fi fost raiul pe Pamant , nu-i asa? Apoi da, ar putea exista o forta superioare noua daar.. in atatia ani.. sa nu de-a vreun semn? sa lase raul sa triumfe? ori e ceva mai simplu, reprezinta speranta unui om?
Am patit-o recent, mi-am gasit job-ul mult visat si clar, am facut ceva sacrificii , umblat, eetc.. si maica-mea imi zice.. sa multumesc lui Dumnezeu Razz
Ehm, la mine chestia-i simpla, nu prea-mi bat capu' asa mult cu astea, as ajunge-ntr`un azil de nebuni. E pur si simplu asa, sa treaca timpu'.. si clar, cu timpu' o sa-mi dau seama de chestii.. pe masura ce avansez in varsta/grad Smile) Daar na, nu-mi plac lucrurile bagate cu forta pe gat, prefer sa-mi folosesc creierul Smile)
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

Criogenie aplicata :D Empty
MesajSubiect: Re: Criogenie aplicata :D   Criogenie aplicata :D I_icon_minitimeMier Apr 25, 2012 2:47 pm

Eh nicu eu i-am dat paste mai mult de distractie. Nu am avut mare incredere in text si l-am primit si eu pe e-mail. chestia cu distorsiunea timpului exista si a fost dovedita dar sunt necesare cantitati uriase de energie pentru a face un om sa calatoreasca in timp, si cand ma refer la uriase ma refer ca probabil intreaga forta magnetica a pamantului nu ar ajunge sa faca sa calatoreasca un om. Cat despre demonstratie, nu mai stiu cum se numeste experimentul dar s-au produs 2 particule subatomice identice in laborator si o particula a fost trimisa in spactiu unde a fost accelerata nush cat timp la o viteza apropiata de viteza luminii si dupa nush cat timp de invartit in cerc la viteza mare s-a constatat ca particula accelerata era mai tanara cu nush cate nanosecunde decat cealalta deci sub actiunea unor forte deosebite se poate produce o distorsiune a timpului. Ceea ce mi s-a parut interesant nu este faptul ca o particula a calatorit in timp o nanosecunda, ci faptl ca dc timpul poate fi distorsionat inseamna ca modelul temporal absolut pe care l-am invatat de mici este fals si ca timpul este nu o unittate de masura ci mai degraba efectul onor alte forte.

Iq. stii cum cred eu ca e faza cu dumnezeu!?! Cum sunt parintii cu copii, II iau frumos de labutza si ii duc la gradinita unde au destule jucarii frumoase si jocuri de inventivitate dar pot sa isi sparga si capul daca chiar insista. Asa si cu domnu, ne-a luat de mana ne-a bagat in camera cu jucarii si pana mea acu daca trebuie sa ii zic unui copil ce sa faca cu jucariile inseamna ca ala e chiar retardat, las-al acolo si mai devreme sau mai tarziu se prinde el ca nu e bine sa puna mana pe becul de la lampa, ca frumos sa se joace cu masinile dar nu mai e asa de frumos sa isi dea cu ele in cap si tot asa... Un scriitor spunea ca momentul cand am detonat prima bomba nucleara a fost momentul cand extraterestrii au spus "A uite copii au descoperit chibriturile." Laughing
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

Criogenie aplicata :D Empty
MesajSubiect: Re: Criogenie aplicata :D   Criogenie aplicata :D I_icon_minitimeMier Apr 25, 2012 3:50 pm

(apropo de chibriturile lui Cotoi)

Un mare Erudit galactic avea doua carti, una mica, rosie, si una mare, alba. In aia rosie isi nota civilizatiile din galaxie care aveau sanse sa ajunga la zborul interstelar si sa aduca ceva bun galaxiei. Din ea mai stergea din cand in cand cate o civilizatie, care nu reusea sa faca asta, cazand in autodistrugere. In aia alba si mare nota doar civilizatiile care avansau atat de repede si bine (trecute deja in cartea rosie) incat era clar ca vor ajunge sa joace un rol important in galaxie, supravietuind si inflorind.

Intr-o buna zi vine unul dintre Cercetasi si ii descrie o noua civilizatie, proaspat descoperita, care trecuse de la cai si caruta la zbor interplanetar in doar 100 de ani. Fermecat, batranul erudit a luat cartea Alba si a scris cu litere de aur numele civilizatiei, atat de impresionant era avansul ei, incat nu mai trebuia sa treaca prin cartea rosie. Doar 100 de ani?? Cine a mai auzit asa ceva?

Atata numai ca, in timp ce se usca cerneala, cu o urma de indoiala in glas, il intreba pe Cercetas: dar, ia spune-mi, pentru zborul interplanetar au nevoie de reactoare nucleare... apoi de fuziune... isi fac experimentele pe o luna indepartata, sau chiar pe luna proprie?

'Nu', i-a raspuns Cercetasul, 'le fac de 40 de ani chiar acolo, pe Pamant.'

Trist, Eruditul a luat condeiul si a sters, incet, numele civilizatiei aceleia din Cartea Alba. Era prima data cand se intampla asa ceva.

'Nebuni tristi. Si ce sanse extraordinare aveau...' suspina Eruditul, inchizand usa Marelui Laborator in spatele lui...
Sus In jos
iqloose

iqloose


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 26
Lungimea cozii : 313
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 1
Data de inscriere : 21/09/2011

Criogenie aplicata :D Empty
MesajSubiect: Re: Criogenie aplicata :D   Criogenie aplicata :D I_icon_minitimeMier Apr 25, 2012 4:36 pm

Frumoasa pilda. Very Happy
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

Criogenie aplicata :D Empty
MesajSubiect: Re: Criogenie aplicata :D   Criogenie aplicata :D I_icon_minitimeMier Apr 25, 2012 6:25 pm

are o nota de tragism trebuie sa recunosc, formularea mea e mai optimista, dar trebuie sa recunosc ca diferenta dintre actuala civilizatie si cele trecute este doar puterea de distrugere, Nu avem tehnologie mai dezvoltata decat egiptul antic si nici mai multe cunostinte decat maiasii si asta fara sa amintim civilizatii si mai vechi, dar ceea ce ne deosebeste de cei de pana acum e puterea de distrugere... suntem singurii capabili sa reducem viata de pe tera la un nivel de dezvoltare unicelular. Eu astept cu nerabdare momentul cand mama natura o sa zica, ia mai da-va-n... tzunamiul meu ca prea v-a credeti smecheri.

http://www.abc.net.au/news/specials/japan-quake-2011/

asta se intampla cand mama natura doar se scarpina un pic. interesant o sa fie cand o sa sa se duca mamaica sa faca o baie Very Happy
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

Criogenie aplicata :D Empty
MesajSubiect: Re: Criogenie aplicata :D   Criogenie aplicata :D I_icon_minitimeMier Apr 25, 2012 7:23 pm

extinctii naturale au tot fost vreo 5 pina acum in istoria Terrei si suspectez ca nu datorate actiunilor destructive ale omului dar ai si tu dreptate ca omul o provoaca in mod evident pe a 6-a.
Cit despre mayasi si egipteni, imi cunosti parerea -> ei n-au inventat nimic, au preluat de la o civilizatie mai veche, care disparuse inaintea lor. Evolutia pe Terra n-a fost liniara, ci cu urcusuri si coborisuri.
Sus In jos
iqloose

iqloose


Numarul mesajelor : 290
Varsta : 26
Lungimea cozii : 313
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 1
Data de inscriere : 21/09/2011

Criogenie aplicata :D Empty
MesajSubiect: Re: Criogenie aplicata :D   Criogenie aplicata :D I_icon_minitimeMier Apr 25, 2012 8:10 pm

Clar. Stone age here we come Smile)
Sus In jos
geaba

geaba


Numarul mesajelor : 267
Varsta : 47
Lungimea cozii : 280
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 0
Data de inscriere : 31/10/2011

Criogenie aplicata :D Empty
MesajSubiect: Re: Criogenie aplicata :D   Criogenie aplicata :D I_icon_minitimeVin Apr 27, 2012 2:32 pm

mie mi se parea fake (fara sa mai caut dovezi) datorita faptului ca
1. la stiri nu s-a auzit nimic. asta ar fi tinut prima pagina zile intregi.
2. numai la Titanic s-a intamplat Smile) (am mai citit cazuri cu bermudele cand eram mic)
3. a fost postat de cotoi (joke Smile)))
4. is mai greu de convins
Sus In jos
Continut sponsorizat





Criogenie aplicata :D Empty
MesajSubiect: Re: Criogenie aplicata :D   Criogenie aplicata :D I_icon_minitime

Sus In jos
 
Criogenie aplicata :D
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Rongleza aplicata

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Bu-hu-hu Gaming :: Mistere si curiozitati-
Mergi direct la: