Bu-hu-hu Gaming
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Aici ne intalnim sa radem si sa barfim
 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Shoutbox
Ultimele subiecte
» Un noua grupare de pisici auto-intitulata "labute-roz" tulbura linistea publica
Welcome to Dota, you suck! I_icon_minitimeScris de nea*Nicu Dum Mai 03, 2015 8:35 pm

» Elder Scrolls 5 - Skywind
Welcome to Dota, you suck! I_icon_minitimeScris de Cotoi Lun Mar 23, 2015 12:03 pm

» ESO -f2p
Welcome to Dota, you suck! I_icon_minitimeScris de Cotoi Mier Mar 18, 2015 12:49 pm

Parteneri

 

 Welcome to Dota, you suck!

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

Welcome to Dota, you suck! Empty
MesajSubiect: Welcome to Dota, you suck!   Welcome to Dota, you suck! I_icon_minitimeLun Oct 21, 2013 7:22 am

N-o sa scriu decit 2-3 rinduri si apoi te las in compania legendarului comentator Purge.
In primul rind Dota NU este un RPG, nici pomeneala, cel mai apropiat gen este RTS (real time strategy - like Starcraft daca vrei). E al doilea mai jucat joc din lume dupa LOL (care e fix similar, atit Dota2 cit si LOL privin din Dota 1, cel original) si jocul online cu cele mai mari premii la campionat (parca gen 2,5 milioane $).
Nu se pune problema sa nu fie "balansat" decit poate pe public, la nivel de noobi ca nu stim noi sa jucam contra unor anumiti eroi.
La campionatele oficiale e cit se poate de echilibrat.
In privinta scorurilor, evident ca la inceput nu pot fi decit negative, ca la orice joc. Insa ca o particularitate, nu te astepta ca pe masura ce vei juca mai bine, "sa rupi tot". O sa rupi tot in unele meciuri, o sa faci 0-10 in altele. Sistemul de matchmaking incearca sa te imperecheze cu adversari de acelasi nivel, deci cu cit joci mai bine, cu atit si adversarii vor fi mai buni.
De exemplu, aici poti vedea profilul meu: http://dotabuff.com/players/79224292 O sa observi la ultimele meciuri o alternanta permanenta de scoruri pozitive gen 4/2/14 sau 3/1/17 cu negative gen 0-10 sau 2-16. A treia cifra sint assissturile, care in Dota conteaza ca si killuri.
Pentru inceput, iti recomand acel training care include ceva misiuni, apoi meciuri cu boti si abia la sfirsit cu adversari umani pe un pool limitat la 20 eroi mai beginner-friendly din totalul de 102. Incearca sa intelegi jocul, nu te uita la scor.

Si acum te las in compania celui mai popular ghid de Dota 2 pentru incepatori, scris de cunoscutul comentator Purge:
http://www.purgegamers.com/welcome-to-dota-you-suck#.UmTR9VOn7hc (numele ghidului e sugestiv, nu? :p )
Sus In jos
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

Welcome to Dota, you suck! Empty
MesajSubiect: Re: Welcome to Dota, you suck!   Welcome to Dota, you suck! I_icon_minitimeLun Oct 28, 2013 5:08 pm

Cotoi dragule...nu stiu ce mi-a venit sa ma uit pe profilul tau de Dota...te rog sa ma crezi ca eu care am 300 meciuri (deci tot incepator oarecum dar nu chiar noob de tot) n-am jucat niciodata cu Enchantress, Queen of Pain si mai ales Io si Invoker? What the fuck? Cu ultimii 2 abia se descurca Vali care are 1000 de meciuri in picioare si chiar are experienta.
Spirit Breaker si Death Prophet sint cit de cit mai accesibili dar tot trebuie sa stii ceva notiuni de baza adica nu-s chiar cei mai usori din joc.
Acu sincer daca ai jucat gen 7 jocuri cu alde Invoker si Io si n-ai omorit pe nimeni, e logic sa nu fie fun si sa nu-ti placa.
Daca totusi mai ai inima sa faci o incercare si/sau ti-a placut grafica, actiunea si doar skillul e singurul impediment, vino si joaca cu noi macar un coop.
Noi jucam in fiecare seara multiplayer (vs oameni) dar nu-i problema sa facem exceptie cind vii tu.
E drept ca Vali are deja peri albi de la mine, nu stiu daca o sa mai aiba rabdare cu inca un incepator :)dar fiind vorba de tine nu de un strain sint sigur ca va fi ok. E altceva cind iti explica careva priceput cum e Vali sau celalalt tip cu care joc si altceva cind incerci singur un joc asa greu.
Nu degeaba sa spune despre Dota ca are "massive learning curve" (citat din Purge).
Stiu ca e un drum lung, l-am parcurs si eu recent (cu foaaaaaarte multe frustrari), inca ma simt tot incepator dar garantez ca jocul da satisfactii, fun si are viitor. Doar e jocul cu cele mai mari premii la e-sports.

P.S. daca totusi joci singur si vrei sa fii util echipei, alege un stunner gen Vengeful Spirit, ai un singur buton important (Q = stun unui adversar, adica il blochezi citeva secunde, timp in care colegii tai mai priceputi il omoara). La fel Ogre Magi, Skeleton King etc.
Cu cit mai putine vraji active (la care trebuie sa apesi), cu atit mai bine. Cu cit mai multa viata, cu atit mai bine, o sa mori mai rar.
Aici ( www.dota2.com ) gasesti o lista cu toti eroii si ii poti filtra dupa caracteristici: stunner, durable etc.
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

Welcome to Dota, you suck! Empty
MesajSubiect: Re: Welcome to Dota, you suck!   Welcome to Dota, you suck! I_icon_minitimeLun Oct 28, 2013 7:40 pm

deci de cand joc dota momentul meu de glorie a fost cand am reusit sa omor un bot (da doar unul am omorat) cu invoker am jucat de 2 maxim 3 ori, sunt multe caractere si le schimb cam la fiecare meci ca sa le vad pe toate si sa vad care ma impresioneaza. Invoker e unul care m-a impresionat, fiind versatil. In nici un caz nu insist sa joc cu el. O sa mai incerc dar ce ceva din jocul ala care ma depaseste, ma simt de parca as juca shotere si as inversa tastatura cu mouse-ul... la propriu asa ma simt pentru ca in orice rpg incercat, controlez personajul, iar camera se muta odata cu personajul, aici controlez camera, controlez personajul si fac si fraji. Mi se pare nespus de enervant ca nu pot controla personajul cu o mana si cu cealata sa fac vraji (da stiu se pot face vraji si din taste dar asta e cand ai memorat deja vrajile). Ceea ce il face estrem de neatractiv pentru mie nu este grafica, sau alte chestii ci modul de a controla caracterul, e ca si cum ar fi un shooter nou dar la care trebuie sa tragi musai cu mana stanga. O sa il mai incerc, dar in momentul asta sunt ca si lala in primul ei meci de cross cand trebuia sa se aseze in fund si sa stau si eu nemiscat ca sa ma poata omora de la 5 m. si ca veni vorba de noobi, maine imi vine maneta si o sa filmez primele mele incercari de a zbura Smile)
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

Welcome to Dota, you suck! Empty
MesajSubiect: Re: Welcome to Dota, you suck!   Welcome to Dota, you suck! I_icon_minitimeLun Oct 28, 2013 10:37 pm

Cotoi a scris:
Mi se pare nespus de enervant ca nu pot controla personajul cu o mana si cu cealata sa fac vraji (da stiu se pot face vraji si din taste dar asta e cand ai memorat deja vrajile).  si ca veni vorba de noobi, maine imi vine maneta si o sa filmez primele mele incercari de a zbura Smile)
De principiu degetele minii stingi stau in zona Q/W/E/R pentru vraji, degetul mare al miinii stingi sta spre space sau X pentru a folosi vreun item gen arcane boots, mekanism etc. din inventory iar mina dreapta pe mouse pentru miscare, click dreapta (auto-attack) si selectare adversari.
Stiu ca pare complicat dar...asa pare si condusul masinii la prima ora de scoala Smile) Cum??? Un picior pe ambreiaj, altul alternativ pe frina si acceleratie, stinga pe volan, dreapta pe schimbatorul de viteze, ochii la celelalte masini si sa mai vezi si semnele de circulatie??? Plus conversatie cu cel din dreapta?
Suna pentru extraterestrii dar dupa un timp devine automatism :p

Hai bafta la zbor Smile)
Sus In jos
Continut sponsorizat





Welcome to Dota, you suck! Empty
MesajSubiect: Re: Welcome to Dota, you suck!   Welcome to Dota, you suck! I_icon_minitime

Sus In jos
 
Welcome to Dota, you suck!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» hackeri in dota 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Bu-hu-hu Gaming :: Ne dam mari cu performantele de relaxare-
Mergi direct la: