Bu-hu-hu Gaming
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Aici ne intalnim sa radem si sa barfim
 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Shoutbox
Ultimele subiecte
» Un noua grupare de pisici auto-intitulata "labute-roz" tulbura linistea publica
ESO- conferinta in exclusivitate  I_icon_minitimeScris de nea*Nicu Dum Mai 03, 2015 8:35 pm

» Elder Scrolls 5 - Skywind
ESO- conferinta in exclusivitate  I_icon_minitimeScris de Cotoi Lun Mar 23, 2015 12:03 pm

» ESO -f2p
ESO- conferinta in exclusivitate  I_icon_minitimeScris de Cotoi Mier Mar 18, 2015 12:49 pm

Parteneri

 

 ESO- conferinta in exclusivitate

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

ESO- conferinta in exclusivitate  Empty
MesajSubiect: ESO- conferinta in exclusivitate    ESO- conferinta in exclusivitate  I_icon_minitimeLun Noi 18, 2013 4:30 pm

Deoarece TAW e o comunitate destu de maricica (aproximativ 3000 playeri), Jessica (responsabila cu administrarea comunitatii engleze de ESO) si Gina (a carei rol in companie mi-a scapat) au fost deacord sa vina pe TS-ul nostru, si sa raspunda intrebarilor. Voi sari peste comentariile de marketing si vorbaria inutila, si o sa enumar pe scurt lucrurile pe care le-au confirmat:

-jocul va urma modelul WOW (cu taxa lunara, dupa achizitia initiala a jocului), si justificat aceasta alegere prin update-uri majore la un interval de 6-8 luni. Prin update-uri majore inseamna noi profesii, noi skill-tree-uri si asa mai departe, etc.

-vor exista doar 2 servere imense, unul in America si unul in Europa. Este posibil sa se deschida ulterior si alte servere in lume dar in acest moment nu exista planuri pentru asa ceva.

-jucatorii nu vor obligati sa se conecteze la un anumit server, dar caracterul creeat va fi legat de acel server. Nu au specificat daca va exista o taxa de mutare a caracterului de pe un server pe altul, sau daca acel caracter va ramane pe acel server permanent, fara nici o posibilitate de mutare.

-va fi cu siguranta un open beta, dar singurul lucru cert legat de lansare, este ca nu va fi anul acesta

-sistemul crossplatform nu va fi implementat in acest moment. Asta inseamna ca toti jucatorii vor avea ca oponent/aliati cu aceleasi platforme de gaming xbox/ps4/pc, deci nu vei putea farma pe noobi care au console Smile

-temnitele din joc vor fi cele din syrim, dar la sfarsitul temnitei, vei avea posibilitatea sa explorezi o zona noua a temnitei care nu exista in Skyrim

-gameplay-ul va fi foarte apropiat de Skyrim, vei avea atac usor, atac puternic, blocare... etc. La acestea se va adauga o abilitate, gen furia din DI, care la fel ca si in DI se va incarca in lupta.Se vor putea folosi orice tip de arme, iar abilitatile se vor debloca cu skill-point-uri pe care le castigi in lupta si apoi le atribui diferitelor ramuri pe care vrei sa le dezvolti. Stiu ca e un pic mai vag dar cam asta a fost toata explicatia lui jessica.

-dupa lv 50 jucatorii vor putea in continuare sa creasca, dar va fi ca la DI, for fi in acelasi room cu tine, si pputeti interactiona, dar el va vedea inamici de lv 50+ si va gasi iteme de nivelul sau. Nu vor exista orase inamice cum este de exemplu in metin, unde jocatorii unui oras se pot aduna si ataca jucatorii din alt oras.

-dupa ce termini questurile din povestea ta, poti sa explorezi harta si sa participi la rezolvarea questurilor celorlalte povesti. (Aici am dedus ca este ca si Skyrim, fiecare rasa cu povestea sa)

-itemele nu vor avea greutate ssi nu vor ocupa spatiu in inventar in functie de marimea lor, deci va fi ca si GW2.

-itemele luate vor, disparea si pentru ceilalti jucatori (deci mai simplu formulat e posibil ca cineva sa iti fure Eviscerator-ul de sub nas), dar va reaparea dupa un anumit timp.r. Nu este clar inca la cat timp, vor reaparea, sau daca este o posibilitate ca in loc de o paine sa apara un mar.

-va exista guild bank si account banck (asta ar permite ca in teorie itemele din banca sa fie la comun pentru toate personajele tale, dar nu s-a specificat asta in mod clar)

-caii vor avea 3 atribute, speed, stamina si inventory. Vei avea posibilitatea sa hranesti caii cu diferita lucruri care vor mari aceste proprietati. In functie de modul in care il hranesti, in timp i se va schimba si aspectul exterior.

-in lupta, nu va exista un cooldown al abilitatilor, asa cum este in dota

-vor exista deghizari, adica peste armurmura, iti poti pune costume, care sa iti permita sa te strecori printre inamici. Costumele te vor face sa arati altfel, dar iti vei mentine statusurile date de armura si arme.

-nu se vor putea organiza lupte gen CW intre doua gilde, si eventualele lupte vor fi la modul amiabil, adica sa vorbim cu ceilalti sa ne intalnim la o anumita ora pe pvp intr-o parte a hartii.

-in pvp vei o echipa va putea ocupa un singur keep intr-un, indiferent de natura acestuia (objective, resourse... etc), sau altfel spus, daca ai un obiectiv care iti da resurse, si vrei un obiectiv care iti da puncte de victorie, va trebui sa renunti la pobiectivul detinut.

Cam asta e tot ce mi-am notat si sper ca pentru tine sa aibe o mai mare noima decat a avut pentru mine. Smile
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

ESO- conferinta in exclusivitate  Empty
MesajSubiect: Re: ESO- conferinta in exclusivitate    ESO- conferinta in exclusivitate  I_icon_minitimeLun Noi 18, 2013 5:41 pm

Merci de info.
Nu stiu jocul cum o sa fie dar la partea de comunicare stau bine, posteaza toata ziua pe FB filme si detalii.
Comentariile mele:
- nu stiam de open beta, acum ramine de vazut daca va fi free (caz in care ne dumirim de nivelul jocului fara sa cheltuim) sau disponibil doar pentru cei cu pre-orfer
- stiam ca cei cu pc joaca separat de console
- ma bucur ca e construit asemanator cu Skyrim, asta si astepta comunicatea de la ei
- nu stiam si ma bucura ENORM ca itemele n-au greutate -> ma innebunea in Skyrim ca trebuia sa las prazi valoroase in pestera ca nu le puteam cara
- vrajile din Skyrim n-au avut niciodata cooldown insa trebuie sa te tina mana
- nu prea-mi pasa de pvp, nu ma gindesc la un clan ci doar la a juca co-op in party
- in ESO exista 9 rase, grupate in 3 factiuni concurente. La inceput, poti explora harta aferenta factiunii tale (deci ar fi de 3 ori cit Skyrim care e teritoriul rasei Nord). Dupa level 50, se deblocheaza si teritoriul celorlalte 2 factiuni (deci de 6 ori cit Skyrim). Cel putin asa stiam iar ce scrii tu pare sa confirme.
Merci inca o data si vedem la open beta cum o fi Smile
Sus In jos
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

ESO- conferinta in exclusivitate  Empty
MesajSubiect: Re: ESO- conferinta in exclusivitate    ESO- conferinta in exclusivitate  I_icon_minitimeMier Noi 20, 2013 10:42 pm

UPDATE

Au publicat pe FB harta ESO: http://elderscrollsonline.com/en/map/tamriel (e interactiva, se poate da click pe regiuni si apar poze sau informatii).

ESO- conferinta in exclusivitate  R0wjts

Cele 3 regiuni colorate sint cele de inceput, functie de factiunea aleasa. Cyrodiil, capitala, e pentru pvp.
Am inconjurat cu rosu (in Paint) harta Skyrim; ESO o sa fie imens comparativ, de 8-9 ori mai mare.
Celelalte zone se deblocheaza dupa ce termini campania si level 50 parca iar zonele maronii mi se pare ca le pastreaza pentru expansion-uri, daca nu ma inseala memoria.
Daca la Skyrim am jucat zilnic 3 luni (2 caractere), la cit e aici harta cred ca vreo 2 ani o sa fiu foaaaaaarte ocupat Smile
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

ESO- conferinta in exclusivitate  Empty
MesajSubiect: Re: ESO- conferinta in exclusivitate    ESO- conferinta in exclusivitate  I_icon_minitimeJoi Noi 21, 2013 9:36 am

am totusi o intrebare.. pe langa taxa initala de 60 euro care presupun ca include macar o luna de joc, cam cat e cotizatia lunara?
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

ESO- conferinta in exclusivitate  Empty
MesajSubiect: Re: ESO- conferinta in exclusivitate    ESO- conferinta in exclusivitate  I_icon_minitimeJoi Noi 21, 2013 9:40 am

da, 1 luna e inclus in pret.
Apoi 15$/luna, care, zic ei, acopera acele expansion-uri care vor urma (ca si cum ai avea DLCuri gratis).
Sincer mi s-a facut o pofta de la toate discutiile astea...cred ca-l reinstalez si incep al 3lea caracter Smile
Sint curios cum va fi open beta, m-as mira sa fie free, poate disponibil la pre-order?
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

ESO- conferinta in exclusivitate  Empty
MesajSubiect: Re: ESO- conferinta in exclusivitate    ESO- conferinta in exclusivitate  I_icon_minitimeJoi Noi 21, 2013 10:06 am

de ce nu? si BF3 a fost open beta free, si  BF4 la fel... practic beta nu este, cat despre taxa de 15... mi se pare cam mult la cat joc eu. In afara de asta mi se pare ca cer cam prea multi bani. Cum se face ca GW2 a putut sa reziste fara taxe si cu update-uri free o sa imi zpui ca acolo exista zp-uri, ceea ce e adevarat dar cu banii din joc poti cumpara zp-uri , iar costumele cu zp-uri nu sunt cele mai bune din joc. Cele mai bune sunt cele care le iei cu niste puncte speciale pe care le iei facand misiuni zilnice saptamanale sau lunare. Eu fara sa ma chinui sau sa stiu despre ce e vorba am facut cam 3-600, un costum de lv 80 costa cam 80000 de puncte si nu se pot transforma zp-uri in asa ceva, deci nu e pay to win. In concluzie ESO mi se pare mult prea scump la cat joc eu la un moment dat eram tentat sa iau 4 luni la inceput daca era pana in 10 euro cel mult Smile
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

ESO- conferinta in exclusivitate  Empty
MesajSubiect: Re: ESO- conferinta in exclusivitate    ESO- conferinta in exclusivitate  I_icon_minitimeJoi Noi 21, 2013 10:36 am

daca nu te pasioneaza Skyrim, e de inteles.
Pentru mine aia 15$ nu inseamna nimic intrucit, in cazul probabil ca o sa ma acapareze jocul, planuiesc sa joc intr-una, minim 2-3 ore/zi, impreuna cu Vali.
Isi permit sa ceara preturile astea intrucit si Skyrim a costat 50 euro si s-au expediat in prima zi catre magazine 10 milioane de copii. Cifra asta nu include vinzarile online, pe Steam.
Exista o baza uriasa de fani, Elder Scrolls e un fenomen, e notat mereu cu note gen 94-95/100, e in top10 Steam de ani de zile etc.
M-as bucura sa existe free open beta, macar in ideea ca vine mai repede Smile
Cit despre GW2, nu te contrazic dar e o chestiune de gusturi...dupa ce am jucat Skyrim, mie toate celelalte mi se par "ok dar parca totusi...", nah, o apreciere subiectiva evident.
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

ESO- conferinta in exclusivitate  Empty
MesajSubiect: Re: ESO- conferinta in exclusivitate    ESO- conferinta in exclusivitate  I_icon_minitimeJoi Noi 21, 2013 10:53 am

Eu paralela cu GW 2 o facusem strict in sens economic, evident stilurile sunt diferite si tin de gusturile fiecaruia.
Pe langa asta, anul viitor apar cel putin 2 fightere in DCS (pe care o sa trebuiasca sa il invat pe lanaga complicatul a10c) si intentionam sa organizam in clan, lupte istorice, pe langa asta mai avem arma 3, si din cand in cand cate un dota sau cs:go, iar daca o sa apara si DCS WW2, o sa am nevoie de o zi de 48 de ore. Deci si asa eu calendarul plin fara sa mai incep alt joc de amploare Smile, eu eram tentat sa intru cu tine si vali 1-2 zile pe sapt si sa exploram Smile)
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

ESO- conferinta in exclusivitate  Empty
MesajSubiect: Re: ESO- conferinta in exclusivitate    ESO- conferinta in exclusivitate  I_icon_minitimeJoi Noi 21, 2013 12:02 pm

ESO o sa fie (mult) mai scump decit alte MMOuri intrucit (cred ei, ramine de vazut) isi permit asta, datorita masei largi de fani, de ordinul zecilor de milioane care sint obisnuiti sa dea 50 EUR pe Skyrim si nu se mai streseaza cu inca 10 sau 15.
Si noua ne-ar face placere evident sa jucam ocazional cu tine si apreciem flexibilitatea ta de a juca multiple genuri, secundare sa spun asa pentru tine (exemplu Dota, Skyrim).
Probabil ne lamurim in open beta ce si cit ne atrage pe fiecare, fie ca-i free, fie ca-i pentru cei cu pre-order, caz in care imprumutam contul etc.
Acu ramine de vazut cind va fi acel open beta, cel mai probabil la inceputul anului viitor.
Sus In jos
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

ESO- conferinta in exclusivitate  Empty
MesajSubiect: Re: ESO- conferinta in exclusivitate    ESO- conferinta in exclusivitate  I_icon_minitimeJoi Noi 21, 2013 1:43 pm

Si un pic de actiune in first person. Dupa mine, arata foarte bine:

Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

ESO- conferinta in exclusivitate  Empty
MesajSubiect: Re: ESO- conferinta in exclusivitate    ESO- conferinta in exclusivitate  I_icon_minitimeJoi Noi 21, 2013 5:16 pm

Din punctul meu de vedere este ok, dar prin nimic spectaculos, as vrea culori mai vi, lumina este prea din topor (ca sa intelegi care e diferenta intre o lumine bine facuta si ce au realizat ei, gandeste-te ca lumina care se reflecta de pe o suprafata, lumineaza la randul ei alt obiect, deci obiectul nr 2 va fi luminat de catre sursa si de catre obiectul nr1, cu toate modificarile de noanta si intensitate ce decurg de aici, pe lanaga asta se adauga variatiile de lumina de la sursa; daca soarele emite o lumina constanta, sa nu uitam ca lumina emisa de o faclie e departe de a fi constanta ca directie si intensitate, si toate aceste aspecte se sesizeaza usor in pestera), de asemenea mi se pare complet nerealist ca 20 oameni si monstri sa alerge in cerc in arena, sa se lupte cu arme si vraji si sa nu se faca praf, sau ca sa formulez mai tehnic, nivelul si calitatea de particulelor este foarte slaba. Suntem in 2013 si pana si COD a introdus particule volumetrice, adica praful sau fumul sunt afectate de miscarea altor obiecte. Poate suna cam pretentios dar asa cum spuneam, se vrea un titlu mare pe care se cere 780 euro pentru 4 ani de joc, deci pentru banii astia nu poti sa imi oferi ceva mai slab calitativ decat imi ofera altii la 70 euro pentru acelasi ciclu de viata.  Adica ei cer o suma enorma de bani doar motivand ca e o harta mare. In afara de harta, personaje si o rearanjare a skilurilor nu prea au transpirat muncind. Acum pe mine personal nu ma afecteaza, numai ca ma deranjeaza cand un developer isi revopseste si o arata ca pasare exotica. De asta nu am mai luat nici BF4, pai iei tu obiectele din BF3 , le dai copy paste in BF4, iei statusurile armelor din BFBC2 si  le remodelezi armele sa apara ca fiind noi si le bagi aici si zici ca ai muncit din greu 2 ani la prostia asta,  si colac peste pupaza mai bagi si micro tranzactii ca la un free to play. Fara suparare dar ei au luat un joc din 2011, i-au facut o harta mai mare, il lanseaza in 2014 cel mai devreme, cer 180 euro pe an si vor sa il joci pana in 2017 cel putin. Mie personal mi se pare un pic deplasat
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

ESO- conferinta in exclusivitate  Empty
MesajSubiect: Re: ESO- conferinta in exclusivitate    ESO- conferinta in exclusivitate  I_icon_minitimeMier Dec 11, 2013 3:16 pm

in sfirsit, anuntul asteptat: http://elderscrollsonline.com/en/news/post/2013/12/11/eso-release-plans-announced

Oh Doamne, nu mai trece odata timpul asta Sad(

apropo de trailerul din josul paginii...m-am tot impuns cu fi-miu...mie grafica (ma refer in special la detaliile de fizionomie ale caracterelor) mi se pare peste Skyrim clar si eu joc in high settings Skyrim...
Sus In jos
Continut sponsorizat





ESO- conferinta in exclusivitate  Empty
MesajSubiect: Re: ESO- conferinta in exclusivitate    ESO- conferinta in exclusivitate  I_icon_minitime

Sus In jos
 
ESO- conferinta in exclusivitate
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» In exclusivitate poza de grup ladia si dragonul inainte de lupta

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Bu-hu-hu Gaming :: Elder Scrolls-
Mergi direct la: