Bu-hu-hu Gaming
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Aici ne intalnim sa radem si sa barfim
 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Shoutbox
Ultimele subiecte
» Un noua grupare de pisici auto-intitulata "labute-roz" tulbura linistea publica
o fi adevarat??? I_icon_minitimeScris de nea*Nicu Dum Mai 03, 2015 8:35 pm

» Elder Scrolls 5 - Skywind
o fi adevarat??? I_icon_minitimeScris de Cotoi Lun Mar 23, 2015 12:03 pm

» ESO -f2p
o fi adevarat??? I_icon_minitimeScris de Cotoi Mier Mar 18, 2015 12:49 pm

Parteneri

 

 o fi adevarat???

In jos 
+3
Pacatosul
Cotoi
nea*Nicu
7 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 8:55 am

e o postare facuta de octo pe facebook iar un prieten de-al lui comenta ca si cardurile ratb s-ar incadra in textul de mai jos.
Cred ca am ramas in urma, nu-mi inchipuiam ca exista asa ceva atit de curind...

Monitorizarea VIDEO a cipurilor RFID

Fie că este vorba de microcipul RFID din pașaport, carnet de conducere sau buletin, sau chiar de celebrul implant RFID uman (localizat sub piele, pe braț), există sisteme de urmărire care se bazează pe aceste microcipuri. Vă prezentăm un foarte scurt documentar are arată monitorizarea în timp real a persoanelor care poartă asupra lor obiecte ce conțin cipuri RFID.

Incredibil, dar adevărat!

Desigur, microcipurile RFID sunt prezente de mai mulți ani in Statele Unite și alte țări occidentale. Este foarte posibil ca să aveți unul dintre aceste cipuri RFID chiar asupra dvs., fără să știți. Referindu-ne la România, majoritatea marilor distribuitori și comercianți (Carrefour, Cora, Metro, Praktiker, Auchan, Bricostore, Diverta, Altex, Flanco, Media Galaxy, etc.) folosesc în produsele lor etichete ce conțin cipuri RFID.

Motivul invocat este protecția împotriva furturilor. Aceste etichete RFID sunt plasate pe produsele respective în zone sau locuri greu accesibile sau greu de observat. Dacă scopul acestor etichete RFID este să prevină furtul, atunci de ce la ieșirea din spațiul comercial nu suntem atenționați să îndepărtăm aceste etichete RFID, pentru că ele nu mai au niciun rost odată ce am părăsit perimetrul monitorizat?

Odată am cumpărat o pereche de pantaloni de la Carrefour. Întro altă zi mă aflam la Metro, iar când am ajuns la casa de marcat, după ce plătisem toate cumpărăturile, a sunat alarma anti-furt a porții de monitorizare RFID (prin care suntem obligați să trecem).

Așa am descoperit că pantalonii mei aveau o etichetă RFID cusută în croiala pantalonilor. Având grijă să nu-mi compromit proaspăta achiziție, a fost foarte greu să o îndepărtez, odată ajuns acasă, pentru că era practic ascunsă întro cusătură, și foarte greu accesibilă.

Așa am aflat pentru prima dată că poveștile citite și văzute pe internet au devenit realitate chiar în România.

Desigur, AIM a mai scris despre acest subiect și până acum. Care sunt noutățile?

În mini-documentarul de mai jos puteți vedea un sistem de monitorizare în timp real a etichetelor RFID aflate asupra persoanelor dintro clădire. În acest caz este vorba de un centru comercial mare. Imaginile camerelor de supraveghere sunt folosite de sistemul de monitorizare RFID pentru a le combina cu identificarea tuturor cipurilor RFID aflate în spațiul activ de urmărire.

În acest fel, sistemul oferă detalii complete atât despre persoana respectivă (prin datele extrase din microcipul RFID aflat în buletin, pașaport sau carnetul de conducere), cât și despre obiectele aflate asupra sa (care conțin etichete RFID).

Astfel, agentul de monitorizare poate vedea "live" cum dl. Peter Stevenson, posesor al pasaportului F-1427883502, are o pereche de pantofi marca Tsubo, marimea 9, pe care i-a cumparat în urmă cu 4 luni de la un magazin aflat pe strada 47, numarul 15. De asemenea, domnul mai poartă o pereche de boxeri C-IN2 marimea L, un maieu Nike XL, o camașă Debenhams XL, toate achiziționate din acest centru comercial în urmă cu 7 saptamani.

Dar asta nu este tot. Dl. Stevenson mai are asupra sa 7 bancnote de 100 EUR, 4 bancnote de 10 EUR și o bancnotă de 500 EUR, toate scoase din bancomatul X472 în acestă dimineață.

Cum este posibil așa ceva?

Simplu. Mult prea simplu. Toate obiectele enumerate mai sus conțin etichete cu cip RFID, care sunt identificate în mod unic. De aceea se cunoaște orice detaliu despre aceste obiecte, inclusiv data și adresa de unde au fost cumpărate.

Vă rog să rețineți că toate acestea sunt disponibile chiar acum, în acest moment. Realitatea depășește orice imaginație.

Pentru americanii care s-au lăsat implantați în braț cu microcipul de identificare personală, acest scenariu este multmai crud. Pe lângă faptul că ei pot fi monitorizați 24 de ore din 24, 7 zile din 7, se supun unui înalt risc de a face cancer, datorită activității microcipului RFID plasat sub piele, așa cum au demonstrat cercetările realizate pe cobai și șobolani, în laboratoare.

Desigur, posesorii de acte de identitate tip RFID "beneficiază" și de riscul ca identitatea să le fie foarte ușor furată. De fapt, mult mai ușor ca până acum. Nici nu mai e nevoie ca hoțul să aiba acces la buzunarul în care se află buletinul. Este suficient ca să dispună de un echipament electronic de tipul acestui sistem de monitorizare RFID, pentru ca el să aibă acces la toate datele conținute în microcip, și astfel să le poată copia în doar câteva clipe.

Ce se întâmplă când hoțul se folosește de identitatea falsă pe care tocmai a copiat-o, pentru a fura? Chiar dacă reușește să fugă, identitatea pe care și-a asumat-o este evident trecută pe o listă specială. La prima detectare a acestei identități (să spunem - chiar în centrul comercial din acest exemplu), sistemul de monitorizare dă alarma și poliția arestează pe posesorul acestei identități (în acest caz - cel real). Poliția are chiar probe pentru faptul că posesorul acestei identități a furat. Totul este clar. Dl. Stevenson va face pușcărie nevinovat.

Iată deci mai jos sistemul de monitorizare RFID integrat cu camere de luat vederi, întrun centru comercial.

Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 9:49 am

simplu da, este adevarat, dar mai este o problema, dc cipul este injectat si ies "viermii" sa protesteze, cat i-ar lua lui base sa inte pe google maps sau ceva, select all si del, si cipurile elibereaza o otrava si gata, ca doar au multi ani de experienta si la asa ceva
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 10:00 am

ce otrava ma, ca doar n-ai cipul in piele ca (unii dintre) americani.
Nici macar in buletin nu e inca.
Ce m-a surprins pe mine:
- stiam ca doar obiectele scumpe au o asemenea protectie anti-furt (de exemplu sticlele de whisky) si iarasi stiam ca sint scoase de casiera tocmai ca sa nu tipe cind iesi din magazin. Habar n-aveam de faza cu pantalonii si nici ca nu i-a scos nimeni antifurtul cind a iesit din magazin. O sa mai caut pe tema asta.
- bancnotele? Wtf?
Momentan cred totusi ca e exagerat articolul, sau poate valabil in alte tari dar ingrijorator totusi.
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 10:16 am

pai normal ca la noi nu e, incep si ei testele cu cei mai prosti si docili din lume, (poate doar asiaticii sa ii intreaca) dar implanturile in piele este telul pe care il urmaresc baietii veseli
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 10:22 am

Cotoi a scris:
implanturile in piele este telul pe care il urmaresc baietii veseli

stiu. Chiar daca din motive diferite decit tine (religioase), urmaresc de 20 de ani miscarile astea.
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 11:08 am

si apooi gandeste-te si la alte aspecte, poate fi facute rapoarte pentru fiecare om cat produce, cat consuma, ce randament are si in ce domeniu si nu vad de ce nu ar avea grija sa elimine pe cei a caror randament scade. de la cipuri implantante si pana la controlul total si definitiv asupra omenirii nu mai e decat un mic pas. Cum zic si matzei si ea e deacord cu mine... "Hai odata cu sfarsitu lumii, ca lumea asta ma incurca din ce in ce mai rau"
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 11:18 am

nu rapoartele de productie sint problema mea ci momentul in care acel cip va fi obligatoriu de folosit in tranzactii (gen cumparari de la magazin). Stii sigur la ce ma refer, nu mai stau sa caut citate. Sint curios cit mai e pina acolo.
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 11:29 am

nu ca imi iau o lama de "cingo" e problema, problema e ca prin acel cip se poate obtine controlul definitiv al unui om. Stiu acel film si ca nu mai poti sa iti iei mancare, asta e te chinui un pic dar mori repede. Problema e ca cipul prin definitie merge cu impulsuri electrice, exact acelasi fel de impulsuri pe baza carora functioneaza tot sistemul nervos. Probabil ca cipurile actuale nu sunt capabile de asa ceva sau poate ca sunt, chiar nu stiu, cert este ca de mai mult de 30 de ani se lucreaza la o intrefata intre creier si masina. Chiar daca nu va fi ca o masina, se pot induce anumite senzatii sau stari daca nu chiar ganduri propriuzise, ceea ce va duce chiar la pierderea controlului tau asupra propriilor facultati mintale. Sincer sper sa mor inainte de asa ceva, sau aplic metoda araba, vesta cu explozibil si ia sa vedem care se incumeta sa vina sa ma injecteze, primul venit, primul servit si gata.
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 11:39 am

pai vezi, ajungem in acelasi punct, chiar daca venim din parti diferite. Eu vin de aici:

16. Și ea îi silește pe toți, pe cei mici și pe cei mari, și pe cei bogați și pe cei săraci, și pe cei slobozi și pe cei robi, ca să-și pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte.

17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei.


Ideea e ce faci dupa ce refuzi cipul si implicit nu mai poti cumpara nimic.
In fine, om vedea, ne apucam de facut provizii Smile
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 12:10 pm

asa si cate provizii poti sa faci? si chiar daca ai pamant si mananci ce produci, nu poti plati darile si vin si iti iau pamantul, doar sa te duci cu arc si sageti in padure, sa inveti sa supravietuiesti acolo. sincer prefer sa mor de foame si ma doare in cot mai departe. Am zis eu de multe ori cea mai mare pedeapsa a creatorului e sa nu se amestece. Ar fi mult mai omenos din partea lui sa arunce tot globul in aer si sa o ia frumusel de la capat.
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
Pacatosul

Pacatosul


Numarul mesajelor : 165
Varsta : 46
Lungimea cozii : 219
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 0
Data de inscriere : 21/09/2011

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 5:18 pm

Loolll...cum puteti cadea in asa pacaleala.Doar pe niste regizari bien facute.Ei vorbesc si arata lucrurile astea pentru ca stiu ca lumea asa le interpreteaza,totul este o scamatorie si nu cred o iota din ce scrie si arata.Ca sunt sisteme de antifurt de acord,si ca unele sunt mai bine ascunse iar de acord,chiar si eu am gasit,dar de la sta pana la urmarire si apocalipsa este o mare diferenta
Sus In jos
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 5:21 pm

nu ma ingrijoreaza sistemele antifurt Marius, ci faptul ca tehnologia deja exista si deci poate fi folosita in viitorul apropiat si in alt mod.
Sus In jos
Lalla

Lalla


Numarul mesajelor : 585
Varsta : 35
Location : Constanta
Lungimea cozii : 656
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 11
Data de inscriere : 21/09/2011

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 5:28 pm

Sa incepem cu inceputu`:
1. Nicu, chiar daca era un citat, ma bucur ffff mult ca ai mai pus ceva luuuuuung, chiar simteam lipsa.
2. Asta cu cipurile e atat de veche ca nu mai sunt scandalizata. Hai sa nu uitam totusi de vaccinurile minune care pe langa faptu` ca nu te ajuta cu absolut nimic te mai trezesti si cu diverse minunatii de urmarire/verificare sau in cazurile din Romania "hai sa prostim fraierii cu o boala sa scapam mai repede de ei". Vaccinul, parerea mea, e unul din miile de metode de exterminare consimtite de fraierul respectiv.
Nu cred ca mai e cazul sa zic ca nici un vaccin nu s-a demonstrat a fi UTIL. Daca ai sta sa verifici fiecare substanta din ele cu siguranta din 20, 19 ar fi daunatoare.
3. Nu cred ca ii mai este nimanui strain faptul ca unora le cam sta pe creieras ca suntem cati suntem si cum suntem. Asa cum spuneau unii din mana aia de oameni care considera ei ca sunt cei mai cei, din 7 miliarde de oameni cumva trebuie sa ajungem la maxim 1 miliard... Hmm, si cum scapam de fraieri? Foarte usor: alimentatie otravita, medicamente care in loc sa te insanatoseasca mai rau de darama, foametea si multe alte modalitati. Daca nu ma insel, era si o prezicere legata de chestia cu exterminarea in masa, nu mai stiu exact in ce documentar am vazut.
4. Permite-mi sa te contrazic, Nicu. Motivele lui Cotoi nu sunt religioase, sunt aceleasi motive ca ale tale sau ale mele.Nu totul se rezuma la religie. Asta este un aspect arhidiscutat, niste pareri proprii care nu au legatura absolut deloc cu discutia de acum.
5. Asta cu cipurile mie chiar nu mi se pare cine stie ce. Da, ok, am cumparat haine, mancare, prezervative. Asa, SI?! Dupa planurile lor, asta si trebuie sa fac: sa ma otravesc, sa nu ma reproduc si sa se intoarca banii inapoi la ei. Ce-i mai perfect de atat pentru ei? Mie mai grava mi se pare asta cu controlul mintii si manipularea prin metode neortodoxe, mi se pare muuult mai naspa. Nicu, daca te pasioneaza chestia asta zi-mi si iti trimit o carte foarte interesanta...

Ce sa mai zic, sunt scarbita de toate, mi-e din ce in ce mai mila de ei (avand in vedere ca lumea se trezeste, chiar daca nu asa cum ar fi trebuit) si imi pare rau ca am ajuns sa le fac pe plac.
Sus In jos
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 6:43 pm

Fata, cu Cotoi scapam mai usor, cu tine ma prinde noaptea scriind Sad
O sa incep cu cea mai simpla: eu n-am afirmat niciodata ca “motivele lui Cotoi ar fi religioase”, ci dimpotriva ca desi venim din directii diferite, ajungem in acelasi punct. Revin mai tirziu la partea asta.
Apoi, si eu sint abonat la mai multe site-uri de conspiratii si am citit mult, ca si voi, pe tema asta. E drept ca la un moment dat pare timp pierdut intrucit 99% sint idiotenii iar din restul de 1% nu poti discerne daca e adevarat sau nu intrucit nu avem pregatirea necesara. Orice timpit face o poza vaga, vine pe forum si urla “am descoperit planeta X Nibiru, vineeeeeeeeeee spre noi”. Toti se panicheaza etc pina apare vreun astronom si-l face pe ala de 2 lei, ca de fapt avea lentila aburita cind a facut poza sau whatever alta greseala elementara.
De fapt citesc de atitia ani incit rar de tot mai gasesc ceva interesant. Daca vreti pot face copy/paste si la noi cind mi se pare ceva care sa merite timpul vostru. Sint in engleza, deci no problem.

Mai departe, sigur ca sintem diferiti si n-am aceleasi pareri ca tine sau Cotoi nici pe departe. Fiecare are pasarelele lui si incerc sa nu critic pe nimeni chiar daca unele din temele voastre mi se par copilarii. De exemplu aia cu (ne)ajunsul pe Luna sau aia cu hollow Earth. La fel si asta a ta cu reducerea populatiei. Sigur, am citit-o si eu dar dupa parerea mea nici nu merita discutie asupra ei, gasesc 3-4 argumente impotriva pe nerasuflate.
Dar nu te critic, ci iti respect parerile, intrucit si eu am pasarele dupa cum ziceam, poate ca mai mari decit ale tale.

Sa ma intorc la cipuri. Evident ca nu ma intereseaza sistemele de protectie antifurt din magazine intrucit nu-s un hot, ci ma intereseaza daca si cind exista tehnologia in sine, pentru a putea fi folosita in viitor in alte scopuri decit la magazine. Scopuri religioase sa le spunem. Revin la Cotoi. El e interesat ca si mine de tema asta din teama sau banuiala ca la un moment dat o sa apara un sistem care o sa-I ceara sa-si implanteze cip si sa-l controleze, anulindu-I in felul asta libertatea, intimitatea etc. La el deci motivele sint altele decit ale mele dar ajungem intr-un punct comun?
Dar sint oare motivele lui chiar asa de diferite? As zice ca nu Smile
El are (ca si tine) o problema cu actualul sistem si I se pare ca elitele sa zicem generic incearca sa-I limiteze anumite drepturi sau chiar sa-l anihileze sau transforme in sclav lipsit de vointa proprie. Si eu am aceeasi parere, chiar daca ma bazez pe alte argumente. Cu alte cuvinte, vin din alta parte dar ajung in acelasi punct.

Si acum sa trecem la pasarele de talie mai mare, sa zicem struti. Convingerea mea este ca destul de curind (sa zicem in timpul vietii noastre) se va naste / va veni un mare lider politic si religios care o sa rezolve din problemele economice actuale, o sa aduca pacea, o sa faca minuni nemaivazute incit majoritatea locuitorilor Pamintului il vor considera....Creatorul/God/Iisus/Mesia/etc reintors si vor dezvolta o admiratie dusa la fanatism pentru persoana lui. In momentul ala ii va fi usor sa implementeze de exemplu faza cu cipurile, nu trebuie sa foloseasca violenta sau sa oblige, ci doar sa explice ca sint necesare din X motive si 99% vor avea incredere in el si vor accepta fara probleme. Acum, ca cipurile alea (sau orice alta forma pentru semn frunte/brat) sint simbolice si arata doar ca “esti unul din fani” sau cum zice Cotoi, ca iti controleaza vointa, pentru mine nu prea conteaza, e acelasi lucru. De ce? Pentru ca acel lider politic/religios e AntiChristul din apocalipsa care va fi simultan un lider religios (in care calitate va lupta impotriva crestinilor si a lui Iisus) dar si un lider politic (cel pentru care lucreaza elitele despre care vorbiti voi). Deci odata luat semnul/cipul esti fucked up atit religios cit si ca cetatean. Vedeti cum se ajunge in acelasi punct? Realitatea e una singura, indiferent din ce punct o privesti.
Nu ma mai lungesc ca povestea asta e tareee lunga, citesc de 20 de ani despre ea.
Stiu ca suna ciudat ce am scris mai sus, nu-mi cereti argumente pentru ca nu exista asa ceva, ci doar vise si convingeri intime, care o sa vedem la momentul potrivit daca sint adevarate sau nu.
E posibil orice, sa nu se intimple nimic, sa se intimple si sa nu fiu pregatit, o sa vedem. N-o sa fie usor de recunoscut acel lider, asta-I limpede.
Cam asta e povestea cu pasarelele si strutii. Daca vrei iti scriu si despre reducerea populatiei, (si) acolo am evident cu totul alte pareri decit tine Razz dar acolo argumentele sint simple.
Sus In jos
Lalla

Lalla


Numarul mesajelor : 585
Varsta : 35
Location : Constanta
Lungimea cozii : 656
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 11
Data de inscriere : 21/09/2011

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 6:52 pm

nea*Nicu a scris:
Daca vrei iti scriu si despre reducerea populatiei, (si) acolo am evident cu totul alte pareri decit tine Razz dar acolo argumentele sint simple.

Astept volumul 2 Very Happy
Sus In jos
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 7:39 pm

of fata, face omu’ scurta la mina cu tine

Reducerea intentionata a populatiei de la 7 miliarde la 1 miliard sau chiar mai putin? Da fata, am citit, si teorii conspirationiste si tablitele alea din America, le-am uitat numele dar nu cred asa ceva.
De ce? Pai hai sa vedem (merg pe ipoteza ca te referi la o reducere graduala ca una brusca e deja alta discutie):

1) motivatia –> cine ar cistiga si de ce din treaba asta? Aia 6 miliarde care ar disparea lucreaza si ei undeva (majoritatea) si produc bani pentru elitele care se presupune ca urmaresc sa-l stearga.
Realizezi ce probleme ar avea sa-I inlocuiasca in toate domeniile economice? Si care ar fi scopul pina la urma?

2) o asemenea hotarire (presupunind ca ar fi reala) nu s-a luat ieri sau alaltaieri, ci de mult timp –> populatia globala era de doar 3 miliarde in 1960 de exemplu. Nu crezi ca ar fi fost mult mai usor sa stopeze atunci cresterea decit sa o reduca acum? Mai ales ca intre timp a avut loc si revolutia verde, productia agricola a crescut de vreo 3 ori etc.

Atasez un grafic relevant ca sa stim despre ce vorbim:

o fi adevarat??? World%20Population

Daca vrei sa vezi cel mai important video pe tema asta, e o lectie de matematica in primul rind:



3) tie chiar ti se pare ca trendul e de scadere? OK, stiu, vaccinuri, anticonceptionale, avorturi, fluor in apa, blabla, dar speranta de viata creste continuu, s-a ajuns deja la 80 de ani in unele tari si oricum per global populatia creste in continuare chiar daca ceva mai incet. Aia din Africa n-au auzit de vaccinele tale, se inmultesc ca iepurii in continuare 9 miliarde in 2050 e ultima estimare parca.

Concluzia mea: daca chiar exista cineva care conspira asiduu sa scada populatia, atunci acel cineva e un amator. Evolutia actuala nu duce deloc la scadere.
Eu sint sigur ca scaderea va avea loc curind dar nu va fi datorata nici anticonceptionalelor, nici vaccinelor si nici fluorului din apa Razz
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 8:49 pm

ca sa incepem cu un punct adus de tine in discutie, eu iti spun clar si pot sa bag mana in foc ca filmul cu luna nu a fost facut pe luna. Eu nu stiu daca au ajuns sau daca nu dar este clar ca lumina zilei ca filmul este o facatura fara prea mari pretentii. sincer in zilele noastre am vazut filme sf mai bine realizate si mai realiste decat panarama aia. Despre film nu am ce sa zic ca mi se pare insultator pentru mine sa iau macar in consideratia ca filmul ar putea fi adevarat. Acum sunt 2 aspecte. 1. nu au ajuns si asta e au facut si ei o smecherie sa prosteasca prostii , 2. au ajuns si aici avem alte 3 intrebari a) de ce nu arata filmul adevarat de pe luna b) de ce nu arata fata nevazuta a lunii c) de ce poza aceea cu pamantul mic vazut din apropierea lunii a fost trucata in mod atat de prost. daca au ajuns macar in apropierea lunii de ce au trebuit sa minta in legatura cu imaginea pamantului?

Acum sa sa revenim la cipurisi struti. probabil ca un lider de cu o mare carisma se va naste, dar nu va fi un lider mondial. Daca ai citit asa de mult probabil ca ai constientizat deja ca pentru a controla toti oamenii trebuie sa conduci simultan grupari estremiste, grupari crestine, musulmane, hinduse, grupari politice cu diferite orientari si atitudini, pentru ca sunt diferiti oameni cu diferite directii de gandire. Singura problema e ce te faci cu paranoicii care vad dincolo de cortina. Dar poate ca iei biblia pra adliteram. O carte plina de simbolistica nu cred ca ar trebui luata adliteram. Sa inlocuim cuvantul "lider" cu "pol de putere" dintr-odata deamana destul de bine cu ce e in zilele noastre. Cert este ca sunt struti care de mii de ani urmaresc inrobirea lumii si in sfarsit acum au tot ce le trebuie ca sa o faca. Pentru ca atata energie si planificare asidua atat de bine inveliata in si ascunsa in tot acest paienjenis de organizatii, religioase, politice, economice, sociale,,, etc sa nu se piarda, si sa nu se abata de la telul initial, trebuie sa aibe un motor, un lider constantcare sa vegheze sa nu se abata de la tinta. Marea mea curiozitate este cine ii conduce. Adica o iei asa pe piramida in varf si cand ajungi in varful ochiului pe cine gasim. sau ca sa citez dintr-un film celebru "Ce avem noi aici?"


Ultima editare efectuata de catre Cotoi in Lun Ian 30, 2012 11:28 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 10:10 pm

pe luna au fost cu siguranta, ti-am dat atunci pe forum la Transilvania link cu toate argumentele demontate, cu steagul de ce filfiie daca nu e atmosfera si restul, dincolo de toate ramine faptul ca ei erau in competitie draconica cu sovieticii si orice greseala nu mai vorbim de un fals de dimensiunile astea -> ar fi sarit rusii cu scandal si cu presa etc ca doar a fost in direct treaba + racheta aia a fost urmarita cu telescoape etc, daca se filma pe Terra n-ar fi vazut nimeni racheta si iar iesea circ. Daca vrei ti le mai caut odata dar nu acum ca n-am timp. Deci dupa mine nu-i nici o discutie aici, e una din cele mai proaste teorii ale conspiratiei ever created.
Unde se poate desigur discuta -> ce au gasit acolo, asta da, e posibil sa ascunda destule.
Despre lider, Biblie si Antichrist -> e o credinta personala, am spus ca nu am argumente si nu incerc sa conving pe nimeni, pur si simplu asta simt si cred eu.
Cit despre impacarea diverselor grupuri extremiste si de religii diferite, o fi greu pentru tine dar aici sint forte superioare pentru care e usor.
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeLun Ian 30, 2012 11:47 pm

Da stiu linkul dar multe din acele argumente pentru sustinerea lui erau hilare. Convingerea mea ferma este ca acel film nu este real. NU afirm ca ei nu au fost pe luna, afirm doar ca acel film este fals. (si ca sa iti dau cateva argumente asa din memorie, una din discutii era cam asa contra: jetul de la reactuare nu a starnit nor de praf pro: da dar in lipsa atmosferei praful s-a indepartat rapid si de aceea nici macar nu plutea in jurul modulului, acu sincer daca praful era atat de grabit sa fuga de modul ca dracu de agheasma cum se face ca erau urme pe sol? si asta e numai un exemplu,)
Acum partea cu religia, pentru mine religia nu exista. De ce pentru ca mai intai de toate ca sa vorbim de creator si asa mai departe ne intoarcem iar la intrebarea de baza cum este facuta lumea noastra, Care este elementul comun care il are in comun o piatra, o masina si un om si orice altceva. Parerea mea este ca acel element comun este vibratia. Energia cu diferite vibratii ia diferite forme. Cu cat frecventa e mai mare cu atat energia ia forme mai elaborate. pentru ca o creatura cu frecventa scazuta sa fie in stare sa traga sforile lumii mi se pare imposibil, e ca si cum ar incerca un elefant sa faca curat intr-un stup fara sa distruga stupul. Daca acea creatura rea voitoare ar avea fibratii ridicate nu ar mai fi rea deci undeva mi se rupe lantul logic. De asta spun ca nu exista bine sau rau, exista alegeri si exista vibratii cu anumite frecvente. Am mai descris ceea ce cred eu in privinta asta si de asta am fost mai scurt.
Cat despre impacarea diferitelor grupuri, eu nu cred ca formularea e corecta. Este vorba de infiintarea diferitelor grupuri care sa acopere toate aspectele si conducerea lor din umbra si jonglarea cu ele de asa natura incat sa obtin rezultatul dorit.
Acum revenind la lista ta punctul 1 mi se pare fara sens. si de asta te rog sa imi definesti valoarea banului ca sa inteleg de ce este necesar sa am ceva fals, abstract si cu care sa nu pot face nimic. Ceea ce conteaza de fapt sunt resursele, si problema lor se enunta usor si se rezolva greu. enunt. De ce am eu nevoie de 7 miliarde care consuma resursele finite ale terei cand 500 milioane de sclavi sunt suficienti pentru ca noi sa o ducem bine? raspuns. Cum omoram noi (2 miliarde jumate inainte acu 6 miliarde jumate) fara sa sa ne omoare ei pe noi? Adica nu e ca si cum ai putea sa ii aliniezi si sa ii impusti, Desigur ca ei isi doresc asta, planuiesc asta dar sa pui in aplicare un astfel de plan fara sa se trezeasca masele e aproape imposibil.
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
Lalla

Lalla


Numarul mesajelor : 585
Varsta : 35
Location : Constanta
Lungimea cozii : 656
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 11
Data de inscriere : 21/09/2011

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeMar Ian 31, 2012 5:13 am

Nicu, spune-mi te rog ca nu ai pomenit de bani, ca nu ai zis ca "prostimea" produce bani pentru ei.. Te rog, te implor, spune-mi ca nu ai facut prostia asta!
Pai hai sa vedem: banii sunt toti ai lor. Chiar daca tu ai 1000 de lei de exemplu in portofel, banii aia tot ai lor sunt, le apartii cu totul. Tu ai nevoie de niste servicii. Ghici ce: "serviciile" alea EI ti le ofera. Orice ai face la ei te intorci. Asa ca asta cu le bagam bani in buzunar nu prea se potriveste, banii sunt deja la ei. E ca si cum te-ar imprumuta dupa parerea mea. Imprumut care te face sa fii din ce in ce mai dependent de ei. Omul e atat de lacom incat nu isi da seama ca cu cat ai mai mult, cu atat vrei si mai mult.

Oameni buni, am o problema, sunt prea odihnita ca sa gandesc cum trebuie acum Smile)) Hai sa lasam discutiile astea filozofice pentru nopti albe sau weekend-uri Smile)
Sus In jos
Pacatosul

Pacatosul


Numarul mesajelor : 165
Varsta : 46
Lungimea cozii : 219
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 0
Data de inscriere : 21/09/2011

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeMar Ian 31, 2012 7:22 am

Lool cata preocupare !Sa va spun ce a spus Dalai Lama cand a fost intrebat ce il surpinde cel mai mult la umanitate,el a raspuns:
"Omul .Deoarece el isi sacrifica sanatatea pentru a face bani.
Apoi isi sacrifica banii pentru a recupera sanatatea.
Apoi este nerabdator sa vina viitorul incat nu traieste prezentul;rezultatul fiind ca nu traieste nici in prezent,nici in viitor;traieste ca si cum niciodata nu o sa mora,si apoi moare fara sa traiasca niciodata cu adevarat"

Cam asa stau treburile.Prea multa bataie de cap.Ei vor face tot ce vor,cu sau fara noi.
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeMar Ian 31, 2012 7:52 am

Lalla a scris:
Nicu, spune-mi te rog ca nu ai pomenit de bani, ca nu ai zis ca "prostimea" produce bani pentru ei.. Te rog, te implor, spune-mi ca nu ai facut prostia asta!

matz ULTIMUL lucru care ar iesi din gura lui nicu este o prostie, dar trebuie sa intelegi ca aici este o politica subtila. Adica da sa fie democratie si libertate dar sa nu raman eu dezvelit, asa ca hai sa tragem plapuma pe partea noastra Very Happy. Nicu tatic in economie deci daca banii ar fi scosi din discuti ca element important, intreaga lui activitate ar fi trecuta in derizoriu sau ar disparea cand vine vorba de transformarea societatii spre una cu adevarat libere si bazata pe logica.

Pacatosul a scris:

Cam asa stau treburile.Prea multa bataie de cap.Ei vor face tot ce vor,cu sau fara noi.

Gresit Paca, ei vor face ceeea ce ii lasam noi sa faca. Si asta a fost mereu. Uite-te si la ai nostri. De la ghici ghicitarea mea cine pleaca, au iesit cativa oameni (pentru ca nu au fost multi comparativ cu cati au drept de vot) si nu numai ca ghicitoarea lui a disparut dar nici macar la TV nu mai aveau tupeu sa iasa, Acum, cand din cauza gerului s-au dus protestele au scos astia iar nasul la tv. Si asta e peste tot.Ei incearca sa ne infometeze, sa ne omoare, sa ne ingradeasca dreptul la informare... etc acum cat reusesc ei sa faca din ceea ce si-au propus tine de noi.


Ultima editare efectuata de catre Cotoi in Mar Ian 31, 2012 7:58 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeMar Ian 31, 2012 7:56 am

banii sint doar o conventie sociala care sa permita schimbul mai usor de bunuri si servicii, fata de troc, atita tot, poti sa inlocuiesti in textul meu "bani" cu "bunuri", e ok.
fata, nu te mai crampona de un singur cuvint din tot ce-am scris si permite-mi sa inchid discutia cu o gluma: ar trebui sa fii fericita ca astia incearca atit de asiduu sa ne omoare incit s-au gindit ca ce-a mai buna metoda ar fi sa ne cumpere calculator inainte, masina, apartament si multe alte bunatati Smile
Regretatul Isaac Asimov primise acum multi ani o scrisoare din partea unui cititor in care acesta ii explica ce deprimat si trist este ca traieste in epoca asta istorica si ca si-ar fi dorit sa traiasca in antichitate sau in evul mediu, ca atunci ar fi avut sclavi, iobagi, n-ar fi fost nevoit sa munceasca etc.
Replica lui Isaac a fost geniala: daca am fi trait in respectivele epoci, NOI am fi fost sclavii Smile
Dincolo de parerile diferite ale fiecaruia, realitatea ramine: pentru "average Joe" epoca asta istorica e de departe cea mai buna ca "nivel de trai", progresele tehnologice au ajuns accesibile tuturor. Cind s-a mai intimplat in istorie ca orice prost sa aiba dreptul la o masina si sa calatoreasca cine stie unde sa viziteze etc. Pe vremuri munceai mult peste 8 ore pe zi, fara salariu si abia aveai mincare sa traiesti pina miine.
Si daca nici cu asta nu te-am convins sa zimbesti si sa fii fericita ca ai o viata buna, o sa caut .pps ala care-ti arata ca esti in primii 5% din lume -> iti ridica moralul instant Smile
Zi frumoasa tuturor!
Sus In jos
YaniS




Numarul mesajelor : 9
Lungimea cozii : 9
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 0
Data de inscriere : 22/09/2011

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeMar Ian 31, 2012 9:32 am

nea*Nicu a scris:

Eu sint sigur ca scaderea va avea loc curind dar nu va fi datorata nici anticonceptionalelor, nici vaccinelor si nici fluorului din apa Razz

Primul razboi mondial a pornit in urma unei crize financiare globale, al doilea la fel ... "asa zisa" criza mondiala actuala e doar un pretext pentru scaderea populatiei pamantului... to be continued - 3rd World War - asta e raspunsul !
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitimeMar Ian 31, 2012 9:37 am

da nicu banii sunt o convetie, dar conventia inseamna ceva abstract, sau abstractizat pentru mai multa usurinta. deci economia este o stiinta bazata pe ceva ce in fapt nu inseamna nimic. Gandeste-te ca economia in adevaratul ei sens inseamna moartea economiei in sensul ei de piata. Laughing ceea ce mi se pare una din cele mai mari batjocore aduse bunului simt si totusi nimeni nu spune nimic.
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





o fi adevarat??? Empty
MesajSubiect: Re: o fi adevarat???   o fi adevarat??? I_icon_minitime

Sus In jos
 
o fi adevarat???
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Bu-hu-hu Gaming :: Mistere si curiozitati-
Mergi direct la: