Bu-hu-hu Gaming
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Aici ne intalnim sa radem si sa barfim
 
AcasaCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare
Shoutbox
Ultimele subiecte
» Un noua grupare de pisici auto-intitulata "labute-roz" tulbura linistea publica
Day Z stand alone I_icon_minitimeScris de nea*Nicu Dum Mai 03, 2015 8:35 pm

» Elder Scrolls 5 - Skywind
Day Z stand alone I_icon_minitimeScris de Cotoi Lun Mar 23, 2015 12:03 pm

» ESO -f2p
Day Z stand alone I_icon_minitimeScris de Cotoi Mier Mar 18, 2015 12:49 pm

Parteneri

 

 Day Z stand alone

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

Day Z stand alone Empty
MesajSubiect: Day Z stand alone   Day Z stand alone I_icon_minitimeMar Dec 17, 2013 6:22 am

in sfarsit pe steam. Jocul e inca in alpha si e la 24 de euro, ceea ce inseamna (bazandu-ne pe experienta cu Arma 3) ca versinea finala va ajunge la 44 euro, deci pentru ce ce il iau acum, inseamna o reducere de aproape 50% pentru preorder

http://store.steampowered.com/app/221100/?featured_app=1

Trailer


Gameplay


p.s. avand in vedere ca jocul a aparut noaptea tot ce am gasit au fost filmari pe timp de noapte
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

Day Z stand alone Empty
MesajSubiect: Re: Day Z stand alone   Day Z stand alone I_icon_minitimeMar Dec 17, 2013 8:06 am

Am citit pagina de Steam dar nu spune mare lucru...avem harta, avem explorare, gasim iteme, crafting, zombies. Fara masini deocamdata.

Fara sa stau sa caut pe forumuri, primele intrebari ar fi:
- ce fel de arme?
- pvp, pve sau depinde de server?
- exista posibilitate de party sau e individual ca in seara aia cind am jucat noi 2 si nu ne-am gasit pe harta?
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

Day Z stand alone Empty
MesajSubiect: Re: Day Z stand alone   Day Z stand alone I_icon_minitimeMar Dec 17, 2013 8:36 am

din ce am vazut pana acum armele ar fi aceleasi din day z dar cu un nou desgin , pvp /pve o sa tina strict de server, adica ca si in day z o sa fie servere unde nu o sa ti se permita de catre admini sa omori pe cineva, in caz contrar primesti kick/ban, cat despre party niciodata nu s-a pus niciodata problema de party din ce stiu eu,
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

Day Z stand alone Empty
MesajSubiect: Re: Day Z stand alone   Day Z stand alone I_icon_minitimeMar Dec 17, 2013 8:55 am

fara party e naspa, cum joci co-op? Nu vad nici o distractie daca ne ia citeva ore doar sa ne gasim pe harta si chiar si atunci nu putem face mare lucru impreuna?
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

Day Z stand alone Empty
MesajSubiect: Re: Day Z stand alone   Day Z stand alone I_icon_minitimeMar Dec 17, 2013 10:18 am

sa vedem exact despre ce este vorba, chiar si fara party ar merge. chiar daca ne ia ceva timp sa ne gasim, am putea incepe sa cautam loot, ne facem o baza unde sa punem iteme, si plecam la explorat, daca mori nu o mai iei de la capat, te duci la baza si iei de acolo provizii, pe langa asta cred ca am putea gasi usor si alti jucatori pasnici cu care sa jucam Smile nu au trecut nici 24 de ore de la lansarea pe steam, abia de aici incolo o sa apara filmulete despre joc. Daca ne apucam de el eu as fi dispus sa punem amandoi bani si sa ne luam un server si o sa fim noi admini si punem regula PvE. La un moment dat am fost co-owner-ul unui server de day-z si era ok si fara sa punem PvE... eram cel mai mare grup de pe server (6-7 oameni) si daca unul din noi era omorat, il cautam si omoram pe infractor, dupa care tipul iesea de obicei Smile
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

Day Z stand alone Empty
MesajSubiect: Re: Day Z stand alone   Day Z stand alone I_icon_minitimeMar Dec 17, 2013 11:26 pm

revin cu primele impresii:
Desi e clar ca au muncit ceva la el, este la fel de clar ca jocul este un derivat din ArmA2.
Inbunatatiri:
- Miscarile sunt mult mai exacte si mai curate
- Harta a suferit destule modificari si ofera noi locuri de explorat
Minusuri:
- Unele iteme nu functioneaza (nu am reusit sa aprind lanterna aia de nici o culoare, a trebuit sa dau 2-3 comenzi sa bea o amarata de cola... etc)
- Meniul de actiuni detecteaza itemul pe care vrei sa il iei foarte greu si il pierde foarte usor, in Arma 2, daca aveai tinta aproape de item deja il vedeai in meniul de actiuni, dar aici trebuie sa fi fix intr-o anumita pozitie pentru a fi luat in consideratie,
- Nu am reusit sa gasesc nici o lista cu jucatori care sa imi permita sa dau mute la cei mai enervanti asa ca a trebuit sa imi opresc comunicatia audio
- Este extrem de greu sa gasesti un banal bandaj ca sa nu mai vorbim de vechea poveste ca cel mai vechi de pe harta (de regula admini) au cele mai bune arme... dupa 4 de min de alergat prin oras m-a omorat un sniper.... oricum eram pe moarte pentru ca in tot orasul nu am gasit nici un bandaj si sangeram.
La modul nostru de joc nu se poate decat pe servere de pve sau pe server privat cu parola.
Au incercat sa faca o interfata mai accesibila publicului larg, si din punctul meu de vedere, mai mult au stricat. Daca ceea ce am vazut (ma refer la partile negative) este doar la nivel de concept si meniul de actini si toate celelalte sunt puse doar ca sa fie, pana cand le va veni randul de a fi prelucrate cum trebuie, in mod cert jocul reprezinta o inbunatatire fata de mod, si merita luat un server (nu chiar in stadiul acesta), dar daca nu o sa faca decat sa adauge iteme, as prefera sa ma intorc la Arma2 +mod, totusi nu pot sa nu ma uit si la celelalte 3 produse ale lor pe care le detin (Arma 2, Arma 3 si Carrier Command) si sa nu observ calitatea acestora, si parca nu imi vine sa cred ca vor face ceva de proasta calitate. In weekend voi reveni cu detalii privitoare la grafica si framuri, pentru ca momentan nu am gasit decat servere unde era noapte si nu poti aprecia grafica noaptea.
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

Day Z stand alone Empty
MesajSubiect: Re: Day Z stand alone   Day Z stand alone I_icon_minitimeMier Dec 18, 2013 9:04 am

Merci de review. O sa-l incerc si eu pe contul tau zilele urmatoare.
Sincer mi-e greu sa-mi dau seama (chiar si cu server inchiriat pve, care elimina adversarii umani) daca e fun explorarea si lupta cu zombies, tinind cont ca-s asa putini. Inteleg ca de fapt principala amentintare sint nevoile fiziologice (foame, sete, oboseala, rani) si mai putin adversarii in sine.
Clar e realist dar nu stiu daca si distractiv.
Mie notiunea de explorare imi suna bine ca principiu dar depinde mult si cit loot e de gasit, cit de variat.
Iarasi, fata de un Skyrim / GW2 clar mi-ar lipsi questurile.
Adica si in Dead Island era fun sa ne plimbam aiurea pe strazi si sa omorim zombalai dar tot mai cautam o Katana orange (loot unic) sau mai faceam si misiuni / questuri.
Mi-e greu sa apreciez daca m-ar atrage sau nu. Daca nu prea am cu cine ma lupta, ce questuri face si ce loot special gasi, e foarte posibil sa ma plictisesc / enervez repede de mesajele dese gen "mi-e sete!" Smile

P.S. apropo, vad ca deja a intrat direct in Top 10 pe Steam (cele mai jucate)
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

Day Z stand alone Empty
MesajSubiect: Re: Day Z stand alone   Day Z stand alone I_icon_minitimeMier Dec 18, 2013 9:51 am

pai si asa nuprea gasesti medicamente, iti dai seama ca mai multi zombi ar fi si mai greu, oricum o sa fie interesant sa iti gasesti masina si sa o repari, sa o blindezi, iti faci adapost si asa mai departe, momentan jocul se afla in stadiul de proof of concept (sper eu Laughing), si avand in vedere ca a inrtat direct pe locul 1 in vanzari, era de asteptat ca o sa intre si in top 10 la jocuri jucate
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

Day Z stand alone Empty
MesajSubiect: Re: Day Z stand alone   Day Z stand alone I_icon_minitimeMier Dec 18, 2013 4:32 pm

Am mai jucat ceva si pot sa confirm ca intr-adevar e o problema cu apa si mancarea. O cutie de pepsi te tine cam 5 minute, de asemenea mancarea te poate inbolnavi, am mancat un mar stricat si acum sunt bolnav. E posibil ca de la boala sa se mareasca necesarul de lichide si mancare, dar totusi hrana si mancarea reprezinta o problema majora, insa trebuie sa ne amintim ca o sursa importanta de hrana din dayz inca nu este implementata aici, si anume vanatul. Animalele salbatice isi vort face aparitia mai incolo. De asemenea am observat ca lucrurile s-au mai complicat un pic.... am gasit un m4a1 si am gasit si gloante pentru el dar nu am gasit incarcator, asa ca trebuie sa bag cate un glont pe teava, cum se facea in 1800 Smile)
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

Day Z stand alone Empty
MesajSubiect: Re: Day Z stand alone   Day Z stand alone I_icon_minitimeMier Dec 18, 2013 5:50 pm

mai trebuie balansat, in sensul de a mari pericolul zombie si de a-l diminua pe cel fiziologic.
E absurd sa-ti fie sete dupa 5 minute.
Acu depinde si cit de realist versus distractiv vor sa-l faca.
Daca ar fi sa impingem realismul la extrem, eu zic ca la inceputul apocalipsei zombie pericolul de foame si sete ar fi minim intrucit toate hypermarketurile ar fi pline de stocuri.
Problema ar fi sa ajungi la acele stocuri pina sa-ti dea un vecin in cap.
Deci o implementare realista ar fi un pvp singeros intre oameni in primul rind, pentru resurse.
Dar cine dracu' ar mai juca jocul asta? Smile
Si asa ajungem (sper) la un compromis intre realism si fun.
In privinta armelor, le dau dreptate celor de la DI. Nu zic ca armele de foc sa fie slabe dar ar trebui sa fie greu de gasit. Realist vorbind, in caz de apocalipsa, luptele s-ar duce cu cutite, topoare si bite nu cu m4a1 (specific: in Romania) ca depozitul armatei e mai departe decit bucatarie sau debaraua Smile
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

Day Z stand alone Empty
MesajSubiect: Re: Day Z stand alone   Day Z stand alone I_icon_minitimeMier Dec 18, 2013 6:57 pm

parerea mea este ca o si mai mare greseala in joc, si anume ca itemele ti se pastreaza indiferent de serverul pe care intri, si va duce la fel ca si la Arma2, la jucatori care isi inchiriaza un server, isi pun parola, si isi fac imense depozite de resurse si chiar vehicule rare cum ar fi elicoptere, apoi isi iau cel mai bun echipament din joc si un elicopter, si se urca pe varful vreunei cladiri unde nu ai putea ajunge in mod normal, apoi ies de pe server, si cand intra pe public intra direct in varful cladirii, cu un sniper nu termal scope si te miri ca te ia de la 3000 de metri , si daca din intamplare ii omoara cineva, intra mai intai pe serverul propriu si repeta figura. In Arma 2 din fericire se gasise si solutia, erau acele servere custom care atribuia fiecarui user itemele de la ultima conectare sau dc erau la prima vizita, itemele pe care adminul le seta sa la ai.
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
nea*Nicu

nea*Nicu


Numarul mesajelor : 1141
Varsta : 49
Location : Bucharest
Lungimea cozii : 1719
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 10
Data de inscriere : 21/09/2011

Day Z stand alone Empty
MesajSubiect: Re: Day Z stand alone   Day Z stand alone I_icon_minitimeJoi Dec 19, 2013 1:31 pm

un pic off-topic, de fapt mai mult cu titlu de gluma desi poza e reala: asa as vrea sa fie loot-ul in fiecare joc, inclusiv DayZ: http://cloud-3.steampowered.com/ugc/504699721579534785/9918C53128AA29C937E660076FB312B8B26AB989/
Sus In jos
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

Day Z stand alone Empty
MesajSubiect: Re: Day Z stand alone   Day Z stand alone I_icon_minitimeJoi Dec 19, 2013 7:04 pm

Smile) un asa loot nu as refuza in nici un joc. Filmuletul o sa mai intarzie pentru ca acele 25 min au un glich. Era un bug reparat intre timp care ma impiedica sa deschid usile, asa ca am decis sa adun mai multe filmari pentru a face ceva mai ok Smile
Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
Cotoi
Admin
Cotoi


Numarul mesajelor : 1846
Varsta : 42
Location : Constanta
Lungimea cozii : 2609
M.P.G.S. (Most popular girl in school) : 6
Data de inscriere : 18/05/2008

Day Z stand alone Empty
MesajSubiect: Re: Day Z stand alone   Day Z stand alone I_icon_minitimeVin Dec 20, 2013 10:53 pm

Sus In jos
https://outcasts.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Day Z stand alone Empty
MesajSubiect: Re: Day Z stand alone   Day Z stand alone I_icon_minitime

Sus In jos
 
Day Z stand alone
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Day Z stand alone anuntat
» WarZ se pregateste de preorder, Se anunta DayZ stand alone

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Bu-hu-hu Gaming :: Sa ne relaxam-
Mergi direct la: